Je investování do diamantů opravdu jen pro bohaté?

Diamanty a drahokamy, ačkoli jsou známy spíše jako symboly lásky a manželství, odnepaměti také přitahují pozornost investorů, kteří očekávají díky investicím do těchto komodit velké zisky. To je v poslední letech ještě umocněno výkyvy a nestabilitami na světových trzích, takže hledání bezrizikových a stabilních investic přivedlo investory právě k diamantům.

Dlouho dobu byly ale diamanty mimo zájem investorů, protože se na ně pohlíželo čistě jako na produkt šperkařského průmyslu. Navíc nebylo vždy snadné prokázat původ diamantů a neexistovaly standardy kvality a cen, dle kterých by se investoři mohly řídit. To už se však změnilo, takže investoři, kteří chtějí investovat do diamantů, už nemusí mít obavy, zda nenarazili na podvodníka. Diamant má navíc tu výhodu, že každý je originálem. U přírodních diamantů prostě podobný nenajdete.

Vzrůstající poptávka investorů si však taky v poslední době žádá vyšší cenu těchto nerostů, které navíc ještě umocňují zákazníci šperkářského průmyslu, neboť i šperky s diamanty jsou v posledních letech čím dál oblíbenější. Díky vzrůstající poptávce tak vznikají specializované trhy a firmy, které se prodejem investičních diamantů a šperků s diamanty zabývají.

V podstatě jsou 2 možnosti, jak může investor uložit své peníze do diamantů. Může si koupit čistě diamant, který si někde uschová nebo zakoupí šperky s diamanty. Možná proto volí v poslední době řada mužů zásnubní prsten s diamantem, kterým nejen potěší oko své drahé polovičky, ale navíc se z obyčejného šperku stává cenná investice, což ocení jistě i dáma, pro kterou je zásnubní prsten určen.

Ať už se rozhodnete pro nákup zásnubního prstenu s diamantem nebo zakoupíte samotný diamant, je dobré zjistit si o světě diamantů řadu informací, a to především o certifikovaných institucích, které diamanty prodávají. Mezi nejznámější patří například GIA, IGI a EGL, které navíc ke všem svým diamantům vydávají speciální certifikáty, které předávají i svým zákazníkům. U těchto společností si tedy můžete být jisti pravostí diamantů.

Co se týče ceny diamantů, zaznamenávají cenové indexy těchto nerostů sice v poslední době značný růst, na druhou stranu malé diamanty si stále drží svou příznivou cenu, díky které se tedy mohou stát části portfolia všech investorů. Diamanty o nízké karátové váze nebo s horším brusem, který není okem patrný, se tedy stávají dostupnou možností investice pro každého.

Boom okolo diamantů a diamantových šperků také potvrzuje nárůst prodeje diamantů, který činí ročně cca 7 %. Předpokládán je také pozitivní výhled a stabilní růst. Poptávka po diamantech také neustále roste i ve velkých zemích jako je Čína a Indie, tudíž lze předpokládat, že sektor diamantů bude i nadále lákavou investicí.